Co to są Mockupy, do czego służą i kiedy z nich korzystać

15.10.2016


Jakiś czas temu napisała do mnie jedna z czytelniczek i poprosiła o to, abym napisała coś o tych mockupach, bo słyszy o nich wszędzie, a nie za bardzo wie, po co i dlaczego ma z nich korzystać. Nie będę się tu na ich temat rozpisywać, postaram się to Wam przedstawić w formie "krótko, zwięźle i na temat". 

MOCKUP - MOCK-UP
To nic innego jak makieta, która przejrzyście zaprezentuje nasz projekt. Zaprojektowana z myślą o grafikach, najczęściej do programu Photoshop, ale można też trafić (bardzo rzadko) dla Illustratora (raz miałam styczność z takim mockupem i osobiście nie polecam).

Do czego służą? 


 • Prezentacja logo np. na długopisach, gumkach do ścierania etc.
 • Prezentacja identyfikacji wizualnej firmy 
 • Prezentacja banerów
 • Projekt stron internetowych 
 • Ulotek
 • Wizytówek
 • Etykiety produktów 
 • Projekt teczek, okładki książek, gazet
 • Rozkładówka gazety
I wiele więcej. Jak możecie zauważyć każda grafika może się znaleźć na takim mockupie. 

Kiedy i jak z nich korzystać?


Moja Pani profesor od grafiki zawsze powtarzała "z mockupami można przegiąć tak jak z fontami i kolorem, więc nie powinno się ich używać zawsze". 

Mockupów nie powinno się używać np. przy podsyłaniu podglądu projektu dla klienta. Można projekt osadzić na Mockupie i wysłać taki plik jako dodatek, podgląd jak to by się przykładowo prezentowało, ale to nie ma być główny podgląd, ponieważ klient nie będzie w stanie dobrze się naszemu projektowi przyjrzeć i stwierdzić czy coś jest do poprawienia czy nie. 

Mockupów można użyć do prezentacji danego produktu na stronie internetowej, blogu czy w naszym portfolio. 

Korzystanie z mockupów jest bardzo proste. Są to pliki PSD, które zawierają w sobie tzw. obiekt inteligentny, który wystarczy otworzyć i zrobić podmiankę na nasz projekt i zapisać - gotowe, nasz projekt znalazł się właśnie na monitorze iMaca, bilbordzie, puszce czy w gazecie. 

Efekty osadzenia na mockupach możecie zobaczyć u mnie na blogu przy wpisach z szablonami. Podrzucę Wam jeszcze do podglądu moje uczelniane projekty osadzone na mockupach.


To już znacie - kawałek zaprojektowanego szablonu, osadzony na mockupie z iMac


Mój projekt na zaliczenie - identyfikacja wizualna gabinetu weterynaryjnego (projekt logo, papieru firmowego, wizytówek, nazwa firmy wymyślone i wykonane przeze mnie). Jak możecie zauważyć, również osadzone na mockupie.


Projekt na zaliczenie - zaprojektowanie okładki książki do istniejących już sag książek. Powyżej widzicie jedną z 4, które powstały. 


Projekt etykiet dla serii naturalnych kosmetyków do twarzy. Tak jak przy identyfikacji wizualnej, tak i tutaj firma miała być zmyślona. Powyżej widzicie jedną z 3 zaprojektowanych etykiet. 

Tutaj znajdziesz darmowe mockupy do pobrania:

7 komentarzy:

 1. ahaaaaa teraz już kumamy co to takiego :D Dzięki!

  OdpowiedzUsuń
 2. Łał, zawsze zastanawialo mnie jak powstaja takie projekty, nie wiedzialam, ze to nie jest takie trudne.

  OdpowiedzUsuń
 3. Nigdy nie zastanowiłam sie, jak cos takiego się robi :)
  Mam takie pytanie (mam nadzieje, ze nimi cię nie dręczę ;) - jak zrobic, aby w zaprojektowanym przeze mnie szablonie, dla kogoś, dodać na dole podpis, że to ja go stworzyłam oraz najlepiej jakiś odnośnik do bloga?
  Pozdrawiam!

  OdpowiedzUsuń
 4. Przykro mi, nie mogę Ci udzielić takiej informacji, ze względu na bezpieczeństwo :)

  OdpowiedzUsuń
 5. Pierwszy raz słyszę o czymś takim, ale to opakowanie kremu jest super:)

  OdpowiedzUsuń
 6. Mam nadzieję, że nie łamię żadnych zasad, ale podpowiem Ci, żebyś pogrzebała w kodach źródłowych na różnych blogach i spróbowała sama do tego dojść. (Ja tak nauczyłam się praktycznie wszystkiego ;) )

  OdpowiedzUsuń
 7. To nie jest najmądrzejsze posunięcie ;) Ponieważ, źródło strony nam wszystkiego nie pokazuje i niektóre rzeczy później mogą nam nie działać, są niekompletne. Lepiej naprawdę się czegoś samego nauczyć, a nie szperać w źródłach stron, szczególnie, że niektóre strony mają ten kod skrócony :)

  OdpowiedzUsuń

- Komentarze takie jak: spam, obserwacja za obserwacje, prośby o klikanie w banery etc. zostają usuwane - ZAPAMIĘTAJ! MÓJ BLOG TO NIE TABLICA OGŁOSZEŃ
- Uznaje tylko konstruktywną krytykę
- Każdy komentarz to motywacja dla mnie.
- Weryfikacja obrazkowa wyłączona

Copyright © Szablon wykonany przez Blonparia