Personalizowanie "O mnie" w kolumnie bocznej

03.04.2015


Mamy tą "magiczną" kolumnę boczną, która mieści różne gadżety, które mogą nas zainteresować lub nie. Czasem ciągnie się ona w nieskończoność, znajdują się w niej informacje, które tak naprawdę są...no żeby nie powiedzieć brzydko niepotrzebne nikomu do szczęścia, a mamy je tylko po to aby zapełnić tą przestrzeń w prawej lub lewej kolumnie naszego bloga. Czasem lepiej się skupić na spersonalizowaniu rubryki "O mnie", która widnieje w kolumnie bocznej naszego bloga niż na ładowaniu w nią niepotrzebnych gadżetów.


Po co nam rubryka "O mnie" w kolumnie bocznej? 


Dla czytelnika, jak wszystko na blogu. Czytelnik wejdzie, spojrzy, przeczyta i już będzie się pewnie czuł, bo będzie wiedział z kim ma do czynienia. Dobrze jest się przedstawić innym. Jest to taka sama zasada jak przy poznawaniu nowej osoby. Czytelnik, który nie widzi żadnej wzmianki o autorze, nie wie czego ma się spodziewać, podświadomie zaczyna czuć się niepewnie.


Powyżej przedstawiłam schemat rubryki "O mnie". Jest to schemat na podstawie mojego bloga.

Zdjęcie - W każdej rubryce "O mnie" powinno się znaleźć NASZE zdjęcie. Nie jakieś zdjęcie z tumblra czy innej tego typu strony. Pokaż się swojemu czytelnikowi. Każdy chce wiedzieć jak wygląda autor bloga, którego odwiedza. Kiedyś ktoś powiedział - nie pamiętam kto - że zdjęcie autora w kolumnie bocznej jest bardzo ważne do nawiązania więzi między autorem i czytelnikiem oraz czytelnikiem i autorem. Czemu tak jest? Z bardzo prostego powodu, przez taki szczegół jak zdjęcie, mamy wrażenie, że jesteśmy z autorem bliżej i traktujemy taką osobę jak "swoją".
Tekst - Krótki, zwięzły i na temat. Nie rozpisuj się nie wiadomo ile - jeśli chcesz napisać więcej o sobie zrób zakładkę "O mnie", kolumnę boczną zostaw w spokoju, w niej napisz tyko kilka zdań, którymi chcesz zainteresować czytelnika. Pamiętaj - to jest bardzo ważne - aby pisać prawdę, nie zmyślaj sobie opisu o sobie, bo twoja prawdziwa historia jest nie ciekawa. Tak naprawdę każdy opis może być ciekawy jak się go ubierze w odpowiednie słowa. Pamiętaj również o tym, że jak się zdecydujesz na użycie trudnego słowa w swym opisie, to sprawdź znaczenie w słowniku, żeby nie wyszły z tego głupoty. Niektóre słowa mają zupełnie inne znaczenie niż nam się wydaje.
Ikony społecznościowe - Pokaż czytelnikowi gdzie może cię znaleźć po za blogiem. Można powiedzieć, że blog to taka wersja formalna. Czytelnik również potrzebuje małej odskoczni, dlatego warto wstawić odnośnik np. do instagrama, na którym zdradzamy trochę więcej z naszego życia. Social media to nic innego jak luźniejsza strona naszego bloga, coś co pozwala czytelnikowi poczuć się jak u siebie w domu.

Jak zrobić rubrykę "O mnie"? 

Ja swoją rubrykę "O mnie" wykonałam w gadżecie tekst i na podstawie tego gadżetu wszytko wam zaprezentuje.

Przechodzimy układ - dodaj gadżet - tekst i minimalizujemy nasz gadżet

Zdjęcie 

Wybieramy zdjęcie, zmniejszamy je ( do tego możemy użyć programy np. Photoscape) do odpowiedniej wielkości. Następnie wchodzimy na stronę tinypic i wgrywamy na serwer. (jeśli chcecie mieć zdjęcie w nietypowym kształcie to skorzystajcie z tutorialu jak zrobić nietypowy avatar)


Wstawianie zdjęcia do gadżetu 

Kiedy nasze zdjęcie załaduje się na tinypic klikamy "wyświetl zdjęcie w pełnym rozmiarze" a następnie klikamy na nasze zdjęcie prawym przyciskiem myszki i wybieramy "kopiuj grafikę" Następnie, otwieramy nasz gadżet "tekst" i klikamy kopiuj - wklej.Tekst 
Pod wklejonym zdjęciem piszemy nasz tekst, który ma widnieć w naszej rubryce.


Ikony społecznościowe 

Aby dodać ikony społecznościowe potrzebujemy takiego kodu:

</style> <div id="social"> <center><a href="LINK DO STRONY" target="_blank"><img alt="TEKST ALTERNATYWNY" border="0" src="LINK DO IKONKI" / /></a>
<a href="LINK DO STRONY" target="_blank"><img alt="TEKST ALTERNATYWNY" border="0" src="LINK DO IKONKI" / /></a>
<a href="LINK DO STRONY" target="_blank"><img alt="TEKST ALTERNATYWNY" border="0" src="LINK DO IKONKI" / /></a>
<a href="LINK DO STRONY" target="_blank"><img alt="TEKST ALTERNATYWNY" border="0" src="LINK DO IKONKI" / /></a></center> </div>

W tym kodzie jest miejsce na 4 ikonki, aby dodać miejsce na kolejną ikonkę po ostatnim </a> wklejamy:

<a href="LINK DO STRONY" target="_blank"><img alt="TEKST ALTERNATYWNY" border="0" src="LINK DO IKONKI" / /></a>

W naszym gadżecie "tekst" klikamy "Edytuj kod HTML" i po <./div> wklejamy nasz uzupełniony kod po czym klikamy zapisz.Efekt końcowy:


Przypominam o wiosennym konkursie, w którym do wygrania jest design bloga. Wszelkie informacje dotyczące konkursu znajdziecie TUTAJ

17 komentarzy:

 1. ooo właśnie szukałam poradnika, jak taką ikonę zrobić :)!
  Mogłabyś kliknąć u mnie w linki z ubraniami? Bardzo to ważne dla mnie :) http://nataliexbrunette.blogspot.com/2015/03/lucky-ones.html

  OdpowiedzUsuń
 2. Bardzo dobrze powiedziane.. napisane.. W sumie nigdy nie myślałam, że to aż takie ważne, aby mieć opis siebie i zdjęcie. Dzięki za pomoc. Choć nie jestem pewna czy u siebie to zastosuję, bo blog bardziej się skupia na opowiadaniach niż na lifestyle'u czy poradach.

  W wolnym czasie zapraszam do mnie:
  http://magia-zwyklego-zycia.blogspot.com/

  OdpowiedzUsuń
 3. Świetne rady dla początkujących, którzy dopiero zaczynają przygodę z blogowaniem. Szukałam takiego kodu na ikony społecznościowe:)

  OdpowiedzUsuń
 4. Bardzo dobry poradnik, dużo osób ma problem z organizacją swojego bloga ;)
  http://sloiczeknutelli.blogspot.com

  OdpowiedzUsuń
 5. fajnie, że sa na blogach też takie posty ;)

  pozdrawiam!

  OdpowiedzUsuń
 6. Zmotywowałaś mnie bardzo, żeby w końcu stworzyć taką kolumnę. Jest coś w tym co piszesz, zdecydowanie przyjemniej mi na blogach, w których jest choćby niewielka wzmianka o autorze. Ja tak straszliwie nie lubię uzewnętrzniać się w ten sposób, no ale czas się przełamać :) Ciekawy wpis :)
  http://foxyladyme.blogspot.com

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Nie musisz pisać o sobie całego życiorysu jeśli nie lubisz o sobie mówić. Zawsze można napisać tylko jedno zdanie ;)

   Usuń
 7. Super że zrobiłaś taki post, przydatny. :)

  little-jay999.blogspot.com

  OdpowiedzUsuń
 8. Jak zwykle wyjasnienia bardzo przejrzyste i precyzyjne, na pewno przydatny dla wielu post:)

  OdpowiedzUsuń
 9. Bardzo przydatne posty. Widzę że kursujesz Grafikę komputerową :) Mój przyszły zawód Informatyk :)
  Czekam na więcej tego typu postów ^^
  http://przemekadamczyk.blogspot.com/

  OdpowiedzUsuń
 10. Bardzo ważna jest informacja o autorze bloga- sama lubię wiedzieć, kto pisze wpisy :)

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Ja zawsze pierwsze co robię to czytam informacje o autorze :)

   Usuń
 11. świetnie to wszystko przedstawiłaś
  jednak jestem tego zdania, że jeśli ktoś nie chce, nie musi pokazywać się na zdjęciu przy opisie swojej osoby. jeśli ktoś nie wstawia zdjęć na bloga, to tam raczej też nie da, ale racja, że nie powinno się przedstawiać tam zdjęć z nie wiadomo z jakiej strony..
  pozdrawiamyy
  palaania.blogspot.com

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Oczywiście, że nie musi, ale zawsze to lepiej wiedzieć kto prowadzi bloga :)

   Usuń

- Komentarze takie jak: spam, obserwacja za obserwacje, prośby o klikanie w banery etc. zostają usuwane - ZAPAMIĘTAJ! MÓJ BLOG TO NIE TABLICA OGŁOSZEŃ
- Weryfikacja obrazkowa wyłączona

Copyright © Szablon wykonany przez Blonparia