Jak wykonać nietypowy avatar w GIMPie

18.03.2015


Czasem bywa tak, że potrzebujemy czegoś nietypowego na naszego bloga czy na inną stronę internetową. Niektórzy stawiają na tradycyjne proste zdjęcia, inni chcą mieć je okrągłe, a jeszcze inna grupa osób chce mieć np. zdjęcie w serduszku, ale jak to zrobić? W tym tutorialu przedstawię wam prosty sposób na to jak zrobić nietypowy avatar w GIMPie.
Czemu ten avatar jest taki nietypowy? Z jednego prostego powodu, może mieć on kształt wszystkiego. Nasze zdjęcie może być w kształcie plamy, motylka, konia, kwiatka - dosłownie wszystko - nie spotyka się takich avatarów za często, a może on nam posłużyć nie tylko jako avatar, ale również jako nasze logo.

1. Otwieramy GIMPa i klikamy na plik - nowy...2. Pojawi nam się ramka tworzonego obrazu. Będziemy mogli w niej wybrać ułożenie poziome lub pionowe oraz ustawić wielkość i szerokość naszego obrazu.3. Wybieramy opcję pędzla i ustawiamy jego rozmiar.


3a. Klikamy na rodzaje pędzli i wybieramy odpowiedni kształt.


Ja wybrałam pędzel w kształcie plamy i klikamy wybranym pędzlem na nasz obraz (ważne jest aby pędzel miał kolor czarny) Jeśli pędzel jest gdzie nie gdzie jaśniejszy należy przytrzymaj pędzel w jednym miejscu parę razy - miejsce gdzie ma się znaleźć nasze zdjęcie musi być całkowicie zaczernione.

4. Przechodzimy do naszego folderu, w którym znajduje się zdjęcie, które chcemy użyć. Klikamy na nie prawym przyciskiem myszki i wybieramy opcje "edytuj za pomocą GIMP". Jeśli ta opcja nam się nie pokażę to klikamy w GIMPie: Plik - Otwórz - i szukamy naszego folderu, w którym znajduje się nasze zdjęcie.5. Nasze zdjęcie otworzyło się w nowym oknie. Klikamy na nie prawym przyciskiem myszki i wybieramy edycja - wytnij 


6. Przechodzimy do drugiego okna gdzie znajduje się nasz rysunek, klikamy prawym przyciskiem myszki i wybieramy opcje edycja - wklej 


6a. Pojawiło się nam nasze zdjęcie, jednak jest ono za duże. W tym celu używamy narzędzia skalowania i dopasowujemy nasze zdjęcie do naszego rysunku.7. Kiedy nasze zdjęcie zostało odpowiednio dopasowane, za pomocą narzędzia łapki przesuwamy je tak aby zasłoniło całą czarną powierzchnię.


8. W kolumnie warstwy - gradienty zmieniamy tryb na  "tylko jaśniejszy". Jeśli nie mamy tej kolumny wybieramy opcję okna - ostatnio zamknięte doki lub okna - dowolne okna dialogowe - warstwy. 


8a. W tej samej kolumnie pojawiło nam się "Oderwane zaznaczenie (wklejona warstwa)" klikamy na to i wybieramy opcję nowa warstwa.


9. Po kliknięciu w nową warstwę pojawiło nam się nasze zdjęcie z tłem w kratkę, klikamy na to prawym przyciskiem myszki i wybieramy opcje "połącz w dół" 


10. Wybieramy teraz narzędzie różdżki i zaznaczamy nią białe tło.10a. Klikamy na białym tle prawym przyciskiem myszki i wybieramy edycja - wytnij 


11. Pozbyliśmy się białego tła spod naszego avataru. Klikamy teraz na zaznaczenie - brak.


12. Wybieramy narzędzie kadrowania, zaznaczamy nasz awatar i klikamy enter.13. Zapisujemy nasz avatar. Plik - wyeksportuj jako - pojawi nam się drugie okno - wybór typu pliku - obraz PNG. 14. Efekt końcowy:

Pędzie do GIMPa w różnych kształtach można pobrać na stronie Deviantart wpisując w wyszukiwarkę: gimp brushes.

Zastanawiałam się nad utworzeniem kanału na YT z tutorialami - parę osób mnie pytało o tutoriale w wersji filmików, dlatego zaczęłam się zastanawiać nad tą opcją. Swoją opinię na ten temat możecie pisać w komentarzu, bardzo mi się ona przyda w podjęciu decyzji :) 

7 komentarzy:

 1. Super wyglądają takie awatary:)

  OdpowiedzUsuń
 2. Cześć :) Czy robisz może design bloga ? Proszę o odpowiedź :)

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Proszę kierować swoja prośbę na adres e-mail podany zakładce kontakt, tam wszystkiego się dowiesz.

   Usuń
 3. Ale to fajnie wygląda! Muszę ściągnąć gimpa. :)


  little-jay999.blogspot.com

  OdpowiedzUsuń
 4. Uwielbiam gimpa, a szczególnie pracę z warstwami, da się naprawdę dużo zrobić :D
  Fajny pomysł :)

  http://tittavie.blogspot.com/

  OdpowiedzUsuń
 5. Bardzo fajny tutorial :)
  http://foxyladyme.blogspot.com

  OdpowiedzUsuń

- Komentarze takie jak: spam, obserwacja za obserwacje, prośby o klikanie w banery etc. zostają usuwane - ZAPAMIĘTAJ! MÓJ BLOG TO NIE TABLICA OGŁOSZEŃ
- Weryfikacja obrazkowa wyłączona

Copyright © Szablon wykonany przez Blonparia