Sposoby na pobudzenie kreatywności

19.01.2015


Nie ma człowieka, który by nie posiadał kreatywności - zdziwieni? każdy z nas posiada tą umiejętność jeden lepiej drugi gorzej rozwiniętą. To jest tak samo jak z matematyką, jeden ją rozumie, a drugiemu idzie trochę gorzej. Wszystko zaczyna się w naszym mózgu, on jest naszym centrum dowodzenia i to tylko od nas zależy czy pobudzimy go do działania.
Wiecie na pewno, że człowiek posiada dwie półkule mózgowe. Za normę przyjmowane jest, że najpierw rozwija się prawa potem lewa, niektórym rozwijają się dwie na raz i niektórzy uważają to za błąd. Osoby, którym się rozwijają dwie półkule jednocześnie zazwyczaj są bardziej uzdolnione w wielu dziedzinach, ale też są skazane na większą pracę nad sobą. Ja sama jestem idealnym przykładem osoby, u której dwie półkule rozwijają się jednocześnie. Tak naprawdę nikt nie miał o tym pojęcia do póki panie w przedszkolu nie zauważyły, że pisze raz prawą, a raz lewą ręką - podobno to jest najczęstsza oznaka tego, że nasze półkule rozwijają się jednocześnie (oczywiście można to też poznać,po dysleksji,dyskalkulii etc.). Od przedszkola musiałam chodzić na zajęcia, ćwiczenia do psychologów, żeby mnie z tego "wyleczyć" i usilnie mi wmawiano, że muszę się zdecydować, którą ręką chce pisać, aż w końcu dano mi święty spokój jak na jednym z testów matematycznych (tak matma była głównym punktem tych zajęć) zauważono, że lepiej miałam napisany test, który rozwiązałam lewą ręką niż ten, który pisałam prawą. Wiecie dlaczego tak było? ponieważ nasza lewa półkula mózgu odpowiada za wszystko co ścisłe, prawa natomiast odpowiada za wszystko co związane z kreatywnością. Jedno w tych ćwiczeniach było dobre - pobudzałam wszystkie możliwe czynniki, w tym kreatywność. Każdy może być kreatywny wystarczy tylko poświęcić trochę czasu.
Poniżej przedstawię wam kilka sposobów, które ja sama stosuje, aby jeszcze bardziej pobudzić swoją kreatywność.

1. Porządek w miejscu pracy.
Pierwszy punkt jest najistotniejszy. Nawet sobie nie wyobrażacie jak ważny jest porządek w miejscu pracy. Nie chodzi tylko o kąt, w którym stoi nasz stolik czy biurko, ale o całe pomieszczenie. Nasz mózg lepiej będzie pracował jeśli będziemy się znajdować w posprzątanym pomieszczeniu. Dlaczego? Ponieważ nic nas nie będzie wokół rozpraszać, dzięki czemu bardziej skupimy się na wykonywaniu naszego zadania. 

2. Dobre oświetlenie. 
To jest kolejny bardzo ważny punkt. Jeśli w pomieszczeniu będzie ciemno,będziemy odczuwać zmęczenie i nasz mózg odmówi dalszej współpracy dając nam do zrozumienia, że najlepiej by było jakbyś już poszedł spać. Zadbaj aby w dzień wszystkie okna był odsłonięte, a wieczorem kiedy zrobi się już ciemniej o dobre oświetlenie zarówno naszego kąta, w którym stoi nasze biurko oraz naszego pomieszczenia, w którym pracujemy. 

3. Świeże powietrze. 
Wyjdź na dwór, otwórz okno i przewietrz pokój, nie patrz na to czy jest zimno czy nie. Jeśli dotlenisz swój mózg będzie on lepiej pracował, a przypływ świeżego powietrza w pokoju, zapobiegnie ziewaniu, które prowadzi do uczucia senności i rozleniwienia, dzięki temu lepiej skupisz się na swoim zadaniu. Dawka świeżego powietrza dla naszego mózgu to największa przyjemność jaką możemy mu sprawić. 

4. Rozciągnij się.
Nie siedź cały czas przy biurku - to również powoduje zmęczenie. Zrób sobie po między zadaniami 5 minut przerwy na skłony, przysiady,rozciągnięcie się, a zobaczysz, że twój mózg Ci to wynagrodzi. 

5. Rób sobie przerwy.
Masz dużo zadań do wykonania? nie siedź nad nimi przez parę godzin bez przerwy. Między jedną, a drugą godziną zrób sobie przerwę 20-30 minut. 

6. Najedz się.
Jedzenie również odgrywa tu ważną rolę. Dlaczego? ponieważ jeśli będziesz siadał do swoich zadań na głodnego twój mózg nie skupi się na niczym innym, będzie on tylko skupiony na twoim żołądku, który domaga się jedzenia przez co mózg nie będzie pracował tak jak powinien. 

7. Rozwiązuj łamigłówki.
Sudoku, krzyżówki, kostka rubika etc. takie łamigłówki bardzo pomogą nam w dwóch rzeczach: po pierwsze w koncentracji, po drugie bardzo intensywnie pobudzą nasz mózg do działania.

8. Bądź wypoczęty.
Jeśli ty nie będziesz wypoczęty to twój mózg tym bardziej, on też potrzebuje snu. Podczas snu pozwalasz swojej mózgownicy na rozluźnienie się, dzięki czemu rano jest "zresetowany" i gotowy do działania. Dlatego w niektórych szkołach przedmioty ścisłe zaczynają się wraz z pierwszym dzwonkiem, nasz mózg lepiej przyswaja przedmioty ścisłe z rana (mniej więcej do godziny 10) niż popołudniu. 

9. Rób notatki.
Rób notatki ręczne, nie wystukując litery na klawiaturze czy smartphonie. Dzięki ręcznym notatkom, nasz mózg intensywniej pracuje niż przy robieniu notatek na urządzeniach elektronicznych. Zapisuj wszytko co Ci przyjdzie do głowy, zawsze miej przy sobie kalendarz lub notes i długopis, możesz nawet przepisywać wierszyki lub pisać po parę razy listę zakupów. Takie notatki również poprawiają naszą pamięć. 

10. Zjedz czekoladę lub wypij zieloną herbatę.
Nasz mózg również potrzebuje odrobinę przyjemności, Czekolada i zielona herbata świetnie się w tym sprawdza. Osobiście jestem za zieloną herbatą z dwóch powodów: po pierwsze mam alergię na czekoladę, po drugie zielona herbata dodatkowo nas pobudza. Dzięki jednemu i drugiemu nasz mózg będzie wspomagany co oznacza, że szybciej i lepiej przyswoi nowe wiadomości. Dla uczniów polecam zjeść czekoladę albo wypić zieloną herbatę przed lekcją np. matematyki,fizyki - ogólnie przedmioty ścisłe. Ważne jest aby czekolada była gorzka. 

11. Czytaj.
Czytaj dużo, to pobudza naszą wyobraźnie. Polecam czytać bajki. Jeśli ktoś ma młodsze rodzeństwo to nic więcej wam nie potrzeba, wystarczy,że zaoferujecie się wyręczyć swoją rodzicielkę w czytaniu bajki swojemu bratu/siostrze przed snem i nie ma co się wstydzić. Moja babcia ma 74 lata, a do tej pory sięga,po baśnie Andersena. 

12.  Rysuj.
Nie ważne co. Wyraź swoje emocje po przez rysunek, skup się na tym co cię najbardziej dręczy lub co cię uszczęśliwia. 

13. Fantazjuj.
Daj się ponieść fantazji, wymyślaj różne niesamowite scenariusze. Pozwoli ci się to oderwać od rzeczywistości i skupić na tym co przyjemne, aby potem z uśmiechem na twarzy wrócić do swoich obowiązków.

14. Graj.
Nie w gry komputerowe, ale planszowe, zagraj w quiz ze znajomymi, w państwa miasta w statki cokolwiek, a zobaczysz, że twój mózg i nowe pomysły same wpadają ci do głowy.

15. Inspiruj się samym sobą.
Nie szukaj inspiracji po internecie, u koleżanki czy kolegi,sam/a się zainspiruj, spójrz na to co cię otacza świeżym okiem, uwierz mi na słowo, po pewnym czasie nawet zwykły długopis będzie umiał cię zainspirować. 

To są moje sposoby na pobudzenie kreatywności, a jakie są wasze? co byście tutaj dorzucili? 

17 komentarzy:

 1. Cudnie tu!

  http://thiefclothes.blogspot.com/

  OdpowiedzUsuń
 2. Bardzo ciekawy i przydatny post - faktycznie czytanie bardzoi pomaga w kreatywności i ogólnie pobudzeniu wyobraźni:)

  OdpowiedzUsuń
 3. Bardzo ciekawy post! Spodobał mi się :) Co powiesz na wspólną obserwację? Napisz u mnie.

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Nie toleruje obserwacji za obserwacje ;)

   Usuń
 4. Naprawdę świetne sposoby, muszę się koniecznie do nich zastosować :)

  22-ffashion.blogspot.com - klik :)

  OdpowiedzUsuń
 5. Ja również sądzę że zastosuje się do tych rad, najbardziej mi się spodobał punkt 11

  http://ekranowalalkafashion.blogspot.com/

  OdpowiedzUsuń
 6. Moje w sumie pokrywają się z Twoimi :) ale na pewno nie myślałam o wszystkich jako o sposobach na pobudzenie kreatywności, teraz to się zmieni ;)

  www.trojanowsky.blogspot.com

  OdpowiedzUsuń
 7. Dobre rady ;) Masz piękny wygląd bloga !

  http://przyszlosczapisanawterazniejszosci.blogspot.com/2015/01/ryzykuj-bo-warto.html

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Dziękuję,starałam się jak mogłam aby był "dopieszczony" ;)

   Usuń
 8. Masz świetny wygląd bloga - to pierwsze co przyszło mi na myśl. Post z radami - wspaniały, wszystko przejrzyście napisane ;)

  OdpowiedzUsuń
 9. super to napisałaś:) ! śliczne zdjęcia:*

  Pozdrawiamy!
  ♡✿ Twins Life. [KLIK] ✿♡

  OdpowiedzUsuń
 10. Dobry pomysł na posta, mam nadzieje że wielu osobom to pomoże :)
  x
  http://karloseek.blogspot.com/

  OdpowiedzUsuń
 11. Naprawdę ciekawy post. :)
  Bardzo przydatny.
  Zgadzam się z każdym napisanym punktem.
  Zostanę tutaj na dłużej.
  http://oliviejulie.blogspot.com

  OdpowiedzUsuń
 12. Zakochałam się w wyglądzie Twojego bloga a co do posta to bardzo przydatne porady ;)

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Cieszę się,że mój wygląd bloga tak Ci przypadł do gustu,że aż się zakochałaś :D

   Usuń

- Komentarze takie jak: spam, obserwacja za obserwacje, prośby o klikanie w banery etc. zostają usuwane - ZAPAMIĘTAJ! MÓJ BLOG TO NIE TABLICA OGŁOSZEŃ
- Uznaje tylko konstruktywną krytykę
- Każdy komentarz to motywacja dla mnie.
- Weryfikacja obrazkowa wyłączona

Copyright © Szablon wykonany przez Blonparia