Czytelny wpis na bloga

26.01.2015


Bardzo lubię zmiany, nie tylko w życiu, ale też w świecie blogowym. Lubię patrzeć na zdjęcia z metamorfoz szablonów i lubię kiedy przechodząc z jednej zakładki do drugiej wszystko trzyma się w jednej kompozycji. Lubię również ciekawe i długie wpisy, ale takie, które zachęcają do czytania, a nie odstraszają. Wygląd bloga nie zawsze nam pomoże w zdobyciu nowego czytelnika, jeśli treść wpisu będzie nie czytelna, a bardzo łatwo można sobie takim sposobem popsuć wpis.
Ostatnio na kursie z grafiki komputerowej, mieliśmy za zadanie stworzyć stronę internetową. Jednym się udało drugim nie. Na kolejnych zajęciach mieliśmy napisać wpis, obojętnie na jaki temat. Mieliśmy do dyspozycji zdjęcia, komputery, stronę internetową oraz naszą wyobraźnię - czyli wszystko co nam potrzeba. Nieliczni zrobili parę błędów, które rzeczywiście miały ogromny wpływ na odczyt danej treści. Wydawać by się mogło, że jeden błąd nic nie znaczy, niestety znaczy bardzo dużo i nie sposób przejść obok tego obojętnie.
Tak naprawdę kiedy wszystko ze sobą fajne współgra, szablon oraz czytelna treść to na jednym blogu można spędzić masę czasu, przeglądając archiwa - wiem po sobie. Większość ludzi jest wzrokowcami, więc trzeba zadbać o to aby wszystko wokół przyciągało - oczywiście bez przegięć. Nie uważam się za eksperta, a wszystkie pojawiające się tu punkty są na podstawie mojej wiedzy z kursu oraz ze swoich własnych spostrzeżeń.

 1. Przejrzyste tło wpisu. Tło, na którym pojawi się nasz tekst musi być przejrzyste koniec kropka. Jeśli na tło wpisu wybierzemy neonowy kolor to będzie bardzo ciężko to czytać. Nonowe kolory przyprawią czytelnika o ból głowy i nawet nie dokończą czytać pierwszego zdania jak zamkną stronę. Nie mówię, że kolorowe tła pod wpisem to coś złego, ważne tylko jest żeby były one odpowiednio stonowane i nie zlewały się z tekstem. 
 2. Czcionka. Zadbaj o to aby czcionka w tekście nie była wyrafinowana. Najlepiej użyj prostej czcionki takiej jak Arial,Verdana czy też Trebuchet. (Osobiście korzystam z czcionki Verdana) Jest to bardzo ważne, ponieważ przy bardziej wymyślnych czcionkach a. wzrok się męczy b. trudno cokolwiek przeczytać. Jeśli już bardzo chcesz mieć czcionkę, która się wyróżnia, to użyj jej w tytule wpisu. 
 3. Pisz bezbłędnie. Tak jak ciężko zrozumieć człowieka, który duka, tak ciężko przeczytać wpis z błędami. Wiadomo zrozumie się po pewnym czasie co poeta ma namyśli, ale pamiętaj, że osoba, która zagląda na twojego bloga nie wchodzi na niego po to aby się męczyć z rozszyfrowaniem tekstu tylko po to aby odpocząć po ciężkim dniu i się zrelaksować. Jeśli napiszesz coś z błędem to edytor, w którym powstaje wpis na pewno ci ten błąd podkreśli. Zwracaj na to uwagę. Jeśli jednak dziwnym trafem błędy nie zostaną podkreślone - skorzystaj ze słownika, on nie gryzie, a wpis bez błędów zdecydowanie będzie się lepiej prezentował. 
 4. Wielkość czcionki. Przyjmuje się, że najlepiej sprawdzają się rozmiary od 13px do 16px - czasem nawet i więcej. Oczywiście rozmiar zależy od tego jaką czcionkę sobie wybierzemy, każda prezentuje się inaczej przy innym rozmiarze. Wpis z małymi literkami będzie ciężki do przeczytania, oczy się wtedy bardzo męczą. 
 5. Zdjęcia. Zadbaj o to aby zdjęcia były odpowiednio dopasowane do szerokości akapitu. Tym sposobem, twój wpis będzie uporządkowany. Jednak pamiętaj o tym, żeby zdjęcia były dobrej jakości i nie musisz posiadać nie wiadomo jakiego aparatu. Jeśli jednak twoje zdjęcia nie są najlepsze to nie muszą być dopasowane do szerokości szpalty wystarczy, że będą jednakowej wielkości. Zdjęcia z różnymi szerokościami i z 10 filtrami rodem z retricki tworzą okropny bałagan i oczopląs. 
 6. Wyrównanie tekstu. Tekst zawsze lepiej się czyta jeśli będzie on wyjustowany albo wyrównany do lewej. Kiedyś sama używałam wyśrodkowania uważając, że tak jest lepiej i pomaga to w czytaniu - nie jest i nie pomaga. Wyśrodkowanie przy dłuższych tekstach się nie sprawdza. Kiedy napotkam na długi wyśrodkowany tekst od razu widzę to jako niechlujne i mało składne. 
Dodalibyście coś jeszcze do tej listy? jeśli tak to piszcie śmiało w komentarzu. 

16 komentarzy:

 1. Bardzo pomocny post, mi na pewno się przyda! :)

  little-jay999.blogspot.com

  OdpowiedzUsuń
 2. Zgadzam się, przede wszystkim - tło. Przecież przeczytanie czegoś na neonowo żółtym kolorze dla przykładu, graniczy z cudem!

  OdpowiedzUsuń
 3. świetny post i przydatne rady, powiem tylko, że edytorom tekstu zdarza się mylić - czasem nawet podkreślają słowa, które są absolutnie poprawne pod względem ortograficznym jak i gramatycznym:) więc raczej słowniki przychodzą z lepszą pomocą:)

  OdpowiedzUsuń
 4. Bardzo przydatny post! :)

  Pozdrawiam i zapraszam do mnie <3
  http://crazystrawberryxd.blogspot.com/

  OdpowiedzUsuń
 5. zgadzam sie, bardzo dobrze to ujęłaś! widac,ze przemyslalas sprawe, jest bardzo czytelnie:)
  dorey-doorey.blogspot.com

  OdpowiedzUsuń
 6. przydatny wpis! :D zapamiętam sobie te rady :)
  Pozdrawiam :))
  MalinowaMamba - klik

  OdpowiedzUsuń
 7. Dzięki temu postowi będzie przyjemniej przeglądać blogi innych - o ile większość osób będzie stosować się do takich zasad :) Kochana mogę Cię prosić o pomoc - kliknięcie w link do płaszczyka w moim ostatnim poście ?:)
  http://kasjaa.blogspot.com

  OdpowiedzUsuń
 8. Nic dodać, nic ująć! Każdy bloger powinien wziąć te porady do serca :)

  http://my-cheerful-world.blogspot.com

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Powinien,ale czy weźmie ktoś sobie to do serca to ciężko powiedzieć,jeden się zgodzi,a drugi wypali z tekstem,że przecież nie wszystkie blogi muszą wyglądać tak samo ;)

   Usuń
 9. Zgadzam się z każdym punktem :) Szczególnie to z tłem. Już nie raz spotkałam się z kolorowym lub za ciemnym tłem, przy którym nie można się skupic na treści.
  Jestem u ciebie po raz pierwszy, ale spodobało mi się więc obserwuję :) Masz naprawdę ciekawe pomysły na posty !
  http://you-always-be.blogspot.com

  OdpowiedzUsuń
 10. Naprawde świetne rady :3 Chętnie z nich skorzystam

  http://wikikkblog.blogspot.com/

  OdpowiedzUsuń
 11. Świetne rady! Ja wciąż pracuję nad wyglądem bloga i staram się, aby z dnia na dzień wyglądał coraz lepiej, więc takie porady pomagają! :)

  www.szymcia-blog.blogspot.com

  OdpowiedzUsuń
 12. Niestety zgadzam się z ostatnim komentarzem - wg mnie w Twoim tekście jest sporo błędów odnośnie stawiania spacji czy przecinków. Nie piszę tego, bo chcę Cię bezsensownie hejtować, ale skoro sama piszesz o spójności i estetyce we wpisach to powinnaś prezentować swój tekst jako przykład. Pozdrawiam i w razie jakichkolwiek wątpliwości nie pozostaję anonimowa!:)

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Odnośnie stawiania spacji, gdzieś Ci jej brakuje? albo jest jej za dużo? Jeśli chodzi o przecinki są postawione w dobrych miejscach, dziwne, kiedy uczęszczałam jeszcze do liceum nikt mi nie mówił, że mam problem z przecinkami. Pragnę też zauważyć, że pod tym postem wypowiedziała się nauczycielka, która raczej by zauważyła jakby coś było nie tak, a jak widać nic się nie wypowiedziała na temat domniemanych błędów. Zarzucasz mi brak spójności i estetyki tekstu jakby tekst składał się na zasadzie "masła maślanego". Twoje zarzuty co do mojego tekstu są niedorzeczne. Jeśli tak bardzo lubicie na siłę wytykać błędy to proponuje skupić się na tekstach, które naprawdę je posiadają. Pomijając już to wszystko, jeśli to miała być konstruktywna krytyka to niestety nią nie jest, podaj przykład i uzasadnienie co i gdzie jest błędne. :)

   Usuń

- Komentarze takie jak: spam, obserwacja za obserwacje, prośby o klikanie w banery etc. zostają usuwane - ZAPAMIĘTAJ! MÓJ BLOG TO NIE TABLICA OGŁOSZEŃ
- Uznaje tylko konstruktywną krytykę
- Każdy komentarz to motywacja dla mnie.
- Weryfikacja obrazkowa wyłączona

Copyright © Szablon wykonany przez Blonparia